На 20 януари се проведе годишен анализ на дейността на 24-та авиационна база, на който присъстваше командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков. В кратко приветствие към военнослужещите и цивилните служители той отбеляза не само изключителното значение на авиобазата за развитието на военната вертолетна авиация в България, но и нейния принос при изпълнението на задачи в помощ на населението и за издигането на престижа на Военновъздушните сили.
В анализа на дейността командирът бригаден генерал Димитър Иванов определи изминалата 2016 г. като динамична и изпълнена с предизвикателства и подчерта, че въпреки недостига на финансови и материални средства, авиобазата прояви активност при изпълнението на третата мисия на Въоръжените сили, а именно принос към националната сигурност в мирно време.
Проведеното през годината летателно тактическо учение на вае с пребазиране на личен състав, въоръжение и техника, заемане на позиции и изпълнение на задачи при полеви условия, бе уникално по рода си в предвид обема на мероприятията по планирането, подготовката и провеждането му. Демонстрираните способности от участващия личен състав и постигнатите цели надхвърлиха очакванията на командването на авиобазата, като на практика доказаха, че в екстремни условия военнослужещите се справят с на пръв поглед нерешими проблеми.
Единната щабна тренировка с оперативните групи на командирите и щабовете на формированията от състава на 24-та авиационна база показа добра подготовка и взаимодействие при планиране участието на формированията на авиобазата в съвместни операции с Министерството на вътрешните работи на територията на България при извънредна ситуация вследствие на увеличен миграционен натиск.
През 2016 година за първи път в историята на авиобазата се проведоха опознавателни и тренировъчни скокове от вертолет AS 532 с ръчно разтваряне на раницата на парашута.
Ефективността на подготовката на офицерите от авиобазата в условия на ограничени материални и финансови ресурси се доказа с участието на личен състав и техника в множеството национални и международни учения през 2016 г. сред които:
- съвместните българо-американски подготовки ,,Тракийски гръм 2016”, ,,Тракийски орел 2016”, „Тракийска звезда 2016” и „Тракийско лято 2016”;
- ротационна подготовка ,,Combine Resolve VI” в Хохенфелс, Германия;
- учение „Ответен удар 16“ за сертифициране на моторизирана пехотна батальонна група от състава на военно формированието 24150 – Стара Загора;
- учение „Inflexible courage 16“ за сертифициране на тактическа група за Специални операции от състава на 68-ма бригада „Специални сили“;
- демонстративни полети за наблюдение, търсене и спасяване и медицинска евакуация на ГКПП „Кулата”;
- демонстрация на способности на формирования от състава на 68-ма бригада „Специални сили“ на УП „Црънча“;
- международна летателна тренировка на С-27J „Balkan Spartan“ на летище София;
- българо-гръцко учение „Green Bridge 2016”;
- българо-румънско учение „Blue Bridge 2016”;
- осигуряване на парашутни скокове в рамките на учение на силите за специални операции „Inflexible courage”;
- осигуряване провеждането на севместно българо-полска тренировка на територията на Република Полша в рамките на учение „Анаконда 16”;
- провеждане на съвместни тренировки със звеното за медицинска евакуация към ВМА;
- осигуряване на парашутни скокове за нуждите на парашутисти от ВВС, СВ, ВМФ и НВУ.
През изминалата година екипажи и формирования от авиобазата изпълниха следните по характерни задачи:
- гасене на пожари в района на гр. Ардино, с. Маджарово, с. Црънча, с. Левка, гр. Оряхово, гр. Ивайловград, с. Доситеево.
- полет за авиомедицинска евакуация на пострадала пациентка с множество фрактури от гр. Силистра до гр. София;
- полети за търсене и спасяване на турист в района на Централен Балкан, Стара планина;
- полет за търсене и спасяване на турист в района на х. „Васил Левски“;
- полети за превоз на медицински екипи до летище Долна Митрополия;
- полети за превоз на медицински екип, пациент и придружаващ до Виена, Австрия;
- полети за превоз на медицински екипи до летище Варна.
В заключение беше отчетено, че независимо от изпитваните затруднения авиобазата разполага с подготвени летци за участие в бойни действия и в национални и международни учения, а специалните задачи се изпълняваха успешно. Подготовката на част от летателния състав за гасене на пожари, стрелба по земна цел, външен товар и по-висок клас се повиши и беше осигурена необходимата приемственост.